تاكید معاون شهردار ساوه بر توجه به ایمنی و زیبایی در انتخاب نمای ساختمان‌ها
سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهردار ساوه گفت: نمای ساختمان ها جزئی از حقوق عمومی است و مالکین موظف هستند بسیاری از باید و نباید ها را در طراحی و ساخت نمای بنای خود رعایت کنند.
مهندس رضا مصباحی در اولین جلسه کمیته تخصصی نما و سیمای شهری شهرداری ساوه که با حضور نماينده سازمان نظام مهندسي و نماینده انبوه سازان برگزار شد، بیان داشت: شهر محیطی با گوناگونی بسیار است که فضای آن بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی برقرار می سازد و در نتیجه نقش بسزایی در هویت بخشی و احساس آرامش به شهروندان دارد.
وی با بیان اینکه زیبایی، آراستگی، پاکیزگی و انسجام بخشی از ویژگی ها و معیارهای مهم ارزیابی شهری سالم و آرامش بخش است، افزود: نما، واژه‌ای است مختص حوزه معماری، که با فضاهای شهری، معابر و... ارتباط مستقیم داشته و به عنوان سیمای شهری، مورد توجه قرار گرفته است.
مهندس مصباحی ادامه داد: هنگامی که به یک ساختمان نگاه می کنیم آنچه که برای اولین بار توجه ما را به خود جلب می کند، نمای آن است زیرا نما، پوسته هر ساختمان می باشد و نقش بسیار مهمی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند.
وی تصریح کرد: در طراحی نما، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه آن ها اقدام به انتخاب نوع مصالح می کنند و  نمای بیرونی به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است که نه تنها آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می کند بلکه نقش بسیار مهمی در زیبایی آن دارد.
مهندس مصباحی اظهار داشت: در تمام دنیا برای خلاقیت و طراحی های خاص نمای ساختمان ها ارزش و اهمیت قائل هستند و طرح های خلاقانه مورد توجه قرار می گیرند لذا چارچوب و ضوابط خاصی برای نماها تعیین می شود تا شهر دچار چهره ای متناقض و ناهمگون نشود.
وی گفت: نمای شهرهایی مانند ساوه سالهاست دچار آشفتگی است و از سبک و الگوی مشخصی تبعیت نمی کند؛ از نمای آجری و معماری ایران قدیم تا ساخت و سازهایی به سبک کلاسیک اروپایی و مدرن و یا حتی تلفیقی از چندین سبک در آن دیده می شود این در حالی است که کارشناسان معتقدند نمای شهر باید متناسب با هویت ملی، دینی و تاریخی آن باشد.
به گفته وی، در ساوه  تاکنون ضوابط سخت گیرانه و دقیقی وجود نداشته است و تنها سلیقه سازندگان تعیین کننده نوع نما بوده و به همین دلیل گاه در بین نماهای معمول یکباره نمایی متفاوت به چشم می خورد که حتی در عین زیبایی به دلیل ناهمگون بودن با سایر نماها از نظر بصری خوش آیند نیستند.
مهندس مصباحی افزود: اگر نمای یک بنا بدون در نظر گرفتن ارتباط آن با بناهای اطراف ساخته شود، تناقضی در نمای شهری بوجود می آید و در پایان نیز شهری ساخته می‌شود، که همانند پازل چند هزار تکه ای و نامرتب، چهره‌ای آشفته به خود می‌گیرد.
وی ادامه داد: اهمیت نمای ساختمان‌ها، زمانی آشکار می‌شود که متعلق به هویت شهر و هماهنگ با آن باشد و در نتیجه می‌تواند به راحتی با همه شهروندان و مردمی که به عنوان گردشگر از شهر بازدید می‌کنند به راحتی ارتباط برقرار کند.
وی یادآور شد: با همفكري، انسجام و هماهنگي با شهروندان، سازمان نظام مهندسي و انبوه سازان خواهیم توانست ضمن جلوگیری از نماهای نامتوازن در ساوه از اتلاف سرمايه و آسيب به منظر شهري جلوگیری کنیم.
مهندس مرادي نماينده سازمان نظام مهندسي ساختمان ساوه  نیز در این جلسه ضمن تقدير از اين اقدام شهرداری، گفت: شهرها متشكل از ساختمانها در همجوار هم هستند از اين رو هماهنگي و ايجاد نظم در نماي ساختمانها يكي از كارهاي مهم و اصولي در شهرسازي و نظام مهندسي شهرها منظور مي گردد.
مهندس مرادي در خصوص اجرای طرح ساماندهی نماهای شهری توسط شهرداری را کاری ارزشمند برشمرد و ابراز داشت: درست است كه موضوعات اينچنينی در شهر دير به انجام رسيده، اما سازمان نظام مهندسي در كنار شهرداري جهت آباداني شهر و ارتقا منظر شهري در چهارچوب قوانين و مقررات تلاش و همكاري لازم را به انجام خواهد رساند.
 موسوي  نماینده انبوه سازان  نیز در این جلسه با بیان اینکه يكي از دغدغه هاي سرمايه گذاران در عرصه توليد مسكن ايجاد نمای با كيفيت با ایمنی مناسب بوده و هست به بیان برخی مشکلات انبوه سازان در خصوص ايجاد بنا و نماي آن پرداخت.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0