خبر
بازار مسکن ساوه همچنان در عطش 🔺معاون شهرسازی و معماری شهردار ساوه گفت: تولید مسکن ملی کاری بسیار ارزشمند است اما برای تامین نیاز فعلی و آتی شهر ساوه ناکافی است.

✅بازار مسکن  ساوه همچنان در عطش
🔺معاون شهرسازی و معماری شهردار ساوه گفت: تولید مسکن ملی کاری بسیار ارزشمند است اما برای تامین نیاز فعلی و آتی شهر ساوه ناکافی است.
مهندس مصباحی در گفت و گو با نارستان، بیان داشت: مسکن و داشتن سرپناه یکی از مهمترین و از نیازهای اولیه بشر است که با گذشت زمان و پیشرفت در حوزه ساخت و ساز رونق بیشتری پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه هم اینک تامین مسکن و هزینه های اجاره مسکن در شهرهای مهاجرپذیری مانند ساوه برای مردم و به خصوص اقشار کم درآمد جامعه شکننده شده است، اظهار داشت: تاکنون اغلب تلاش هایی که برای ساماندهی بازار مسکن صورت گرفته، نتیجه موثری برای مردم نداشته است.
وی ادامه داد: رشد تقاضا برای مسکن در شهری مانند ساوه در مقابل حرکت لاک پشت وار ساخت مسکن در کشور، تعادل بین عرضه و تقاضا را در هم کوبیده است و این مسئله  تاثیر مستقیمی نیز بر نرخ اجاره بها داشته بطوری که مستاجران را هم با چالش های زیادی روبرو کرده و اقشار کم درآمد را به حاشیه نشینی کشانده است.
مهندس مصباحی یادآور شد: همچنین کسری و کمبود ساخت مسکن در شهر مهاجرپذیر ساوه موجب شده است تا عطش بازار مسکن برای افزایش قیمت فروکش نکند و تا زمانی که عرضه بهبود پیدا نکند وضع قیمت‌ها هم کاهشی یا در شرایط تثبیت نخواهد بود.
وی اظهار داشت: شروع طرح نهضت ملی مسکن موجب شده تا قیمت ملک در شهرهای بزرگ تغییرات محسوسی را تجربه کند و تا حدودی از قیمت و هزینه اجاره بهای آن کاسته شود که احتمالا پس از واگذاری این واحدهای مسکونی به متقاضیان آنها باید در انتظار کاهش بیشتر قیمت مسکن نیز باشیم.
وی تصریح کرد: در مسکن ملی دیگر ساختمان‌های بلندمرتبه ساخته نمی شود بلکه تعداد طبقات در این طرح نهایتا هفت طبقه خواهد بود که البته کیفیت ساخت مسکن های طرح ملی وابسته به نظارت بر انبوه سازان است که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.
مصباحی افزود: از مزایای طرح نهضت ملی مسکن می‌توان به ارزان سازی در عین حال رعایت استانداردهای لازم ساخت مسکن در تعداد بالا و پایین آمدن سهم هزینه های ثابت در حد هر متر مربع (هزینه های مثل نقشه کشی، نظارت، نیروی انسانی و ...)  پرهیز از تجمل گرایی، افزایش امید به خانه دارشدن در اقشار کم درآمد جامعه، امتیاز استفاده از تسهیلات ارزان قیمت با بوروکراسی بسیار کمتر از تسهیلات قبلی اشاره کرد.
وی گفت: در عین حال معایبی هم به این طرح وارد است که مهم‌ترین آن مشکلات کمبود زیرساخت ها و خدمات عمومی  و در نظر نگرفتن شرایط ساکنین و مشکلات فرهنگی در شهرهای کوچک  می باشد.
وی ابراز داشت: عدم توجه کافی جهت تامین سرپناه در ساوه که میزبان بزرگترین شهر صنعتی کشور می باشد در گذشته از سوی برخی دستگاه‌های متولی و از طرفی مهاجر پذیر بودن این شهرستان به دلیل اشتغال باعث شده تا هم اینک نیاز به مسکن در ساوه  دوچندان باشد.
وی خاطر نشان ساخت: احداث دو هزار ۷۰۰ واحد مسکونی توسط دولت محترم در شهر ساوه  فرصتی مغتنم است اما نیاز این شهر را با توجه به شرایط خاص دومین شهر استان مرکزی تامین نمی کند.
مصباحی یادآور شد: بر این اساس مدیریت شهری دوره ششم نیز در رویکرد مقتضی در تلاش است که با  ایجاد تسهیلات جهت تولید مسکن از طریق مشارکت بخش خصوصی در این راستا اقدامات لازم را به عمل آورد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0